Knihovna

 

Každou středu Vám je k dispozici naše  knihovna české dětské literatury. Zapůjčení je možné přímo v suterénu základní školy Thierstein v Basileji
v 17:15 a je pro žáky naší školičky bezplatné, pro ostatní za registrační poplatek CHF 10 za školní rok.

Také díky daru krajanů nabízíme již více než 200 knižních titulů, DVD-večerníčky a několik CD Spejbla a Hurvínka.

 


Naučte děti milovat knihy:

 

1. Zvolte správnou knihu! Je velmi důležité vybrat knížku, která bude malého čtenáře zajímat. Čtěte nahlas a zřetelně.

  

2. Buďte jim správným příkladem! Jestliže sami máte rádi knihy a dítě vás v jejich společnosti často vidí, děláte pro ně víc, než si umíte představit! Knihu v ruce dospělého bere jako naprosto normální a samozřejmý úkaz. A to je dobře!

 

3. Nezapomeňte vysvětlovat! Nemá cenu číst, když dítě nebude rozumět tomu, co čtete. Zastavte se proto u všech slov, která by mohla být komplikovaná nebo malému čtenáři dosud neznámá a vysvětlete mu je přijatelnou formou.

 

4. Čtení jako divadlo! Aby děj lépe dítě pochopilo a příběh jej zaujal, proměňte se na chvilku v herce. Zkoušejte měnit hlas, hrát si s intonací, zvyšujte hlas i snižujte. Nebojte se pozměnit notoricky známou pohádku a vymyslete si klidně jiný konec. Vzbudíte v dítěti zvídavost a zájem.

 

5. Povídejte si o obrázcích! Při čtení si můžete s dítětem o příběhu popovídat. Nevynechávejte ani obrázky. Pro děti jsou velmi podstatné a jsou součástí knihy.

 

6. Kniha je i o doteku! Nebojte se půjčit knihu dítěti. Kniha má být jeho přítelem, a tak mu do ruky zkrátka patří. Pokud zvolíte četbu úměrnou věku, není ani třeba se bát nějakého poškození.

 

7. Čtěte pravidelně, ideálně před spaním! Podle odborníků by se mělo s dětmi číst pravidelně. Ideálně každý den. Postačí deset minut. Jen jde o to, vybrat čas, kdy jste na to naladěné a samozřejmě i dítě. Nesmí to být nutné zlo, ale zábava a potěšení. Ideální čas je před spaním.